Aktuality

Školili jsme v Mostě. Pro úředníky jsme si připravili prožitkovu hru!

Kdo z nás rád chodí na úřad, kde na člověka čeká jen únavná byrokracie? A teď si představte, že byste něco zařizovali s nějakým hendikepem – nevidomí nebo neslyšící… Že to není snadné, o tom přesvědčili úředníci magistrátu města Most. Město se rozhodlo proškolit své zaměstnance v tom, jak komunikovat s hendikepovanými a k tomu povolalo lektory OZP Akademie. My jsme namísto statické přednášky zvolili hru a prožitek. Pro úředníky jsme připravili zážitkovou hru, ve které se proměnili v obyvatele banánové republiky Baranga.

Vystoupíme na konferenci INSPO 2018. Na co se můžete těšit?

Konference INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) je jediná svého druhu v České republice, která se zaměřuje na využití internetu a informačních technologií ve prospěch lidí se zdravotním hendikepem. Letos proběhne 7. dubna v Kongresovém centru Praha a my budeme u toho!

Neslyšící, nevidomí či vozíčkáři v muzeu? Překvapilo by vás, jak jsou na ně pracovníci muzeí připraveni.

Přesto si Národní muzeum pozvalo lektory z neziskovek, aby se zážitkovou formou podělili o své zkušenosti s hendikepovanými a pomohli nalézt řešení, jak odstranit zbývající bariéry. Z OZP Akademie byla přizvána Mirka Kroupová, aby přiblížila, jak komunikovat s návštěvníky se sluchovým postižením. Živá diskuze, spousta otázek a sdílení zkušeností svědčily o velkém zápalu muzejníků, o nezdolné chuti zpřístupnit muzeum všem.

V listopadu jsme vyškolili nové peer konzultanty. Víte, kdo to peeři jsou?

V posledních letech se ve zdravotní oblasti a v neziskovkách začali objevovat peer konzultanti. Už jste o nich slyšeli? Nejsou to lékaři, zdravotníci ani psychoterapeuti. A nemusí mít dokonce ani vysokoškolský titul. Jak ale teda pomáhají? Vlastní zkušeností.  Peer konzultant je totiž člověk, který svoji vlastní zkušenost využívá pro podporu a pomoc druhým lidem se stejným zdravotním hendikepem nebo problémem. Dává jim něco, co jim medicína často neumí dát – naději. Je totiž živým příkladem toho, že se lze uzdravit nebo s nemocí (hendikepem) žít spokojený a naplňující život.

Listopad a prosinec je ve znamení školení zaměstnanců Allianz

Během listopadu a prosince jsou u nás zaměstnanci společnosti Allianz jako doma:-) OZP Akademie jim totiž připravila sérii kurzů na míru, ze kterých si mohou odnést celou řadu nových poznatků a dovedností.

Lektorka OZP Akademie Helena Šplíchalová se probojovala do finále soutěže Zaměstnanec roku se zdravotním postižením

Už po sedmé byly letos na Staroměstské radnici v Praze rozdány tituly Zdravotně postižený zaměstnanec roku.

(Ne)normální zamířili do škol

Napsali o nás na webu Asociace společenské odpovědnosti:

Co kdybyste si namísto knihy půjčili lidi a ti by vám pak sami vyprávěli příběhy? Přesně tak to udělaly organizace Tamtamy o.p.s. a OZP Akademie z.ú., které se na třech pražských školách rozhodly prezentovat svůj společný projekt - knihu (Ne)normální.

Celý článek naleznete na této adrese.

Kdo rozumí, může pomoci!

Jak oslovit a doprovázet nevidomého člověka, když mu chceme pomoct? Můžete říct člověku na vozíčku bez obav „pojď už!“? A věděli jste, že pro neslyšícího je čeština cizím jazykem?

Komunikace s člověkem s hendikepem nás někdy může zaskočit celou řadou otázek. Ne vždy totiž víme, jak se k takovému člověku chovat, jak s ním komunikovat a jak mu v případě potřeby pomoci. Přesně z tohoto důvodu vznikla jedinečná příručka Rozumíme si, pomáháme si, kterou připravila OZP Akademie ve spolupráci s Červeným křížem.

Oslavili jsme třetí narozeniny!

OZP Akademie je o rok starší, vyspělejší a radostnější. A to se nemohlo obejít bez oslavy. Nechyběl dort, přípitek a hlavně plno dobrých lidiček a pozitivní atmosféra. Přejeme OZP Akademii, aby se jí do budoucna dařilo, vzkvétala a dělala svému okolí radost jako doposud.

OZP Akademie pokřtila knihu (Ne)normální

Jaké to je čelit každý den hendikepu nebo nemoci? To je téma, které zachycuje kniha (Ne)normální, která vznikla jako společný projekt organizace OZP Akademie, sociální firmy Tamtamy a novinářky Veroniky Cézové. Ve čtvrtek 15. června jsme knihu společně s její autorkou pokřtili a přivítali na světě. :-) 

Stránky