Jak se stát dobrým lektorem?

Lektorské povolání je kumšt. Nestačí být vybaven odbornými znalostmi, dobrý lektor je také musí umět předat, což vyžaduje poměrně unikátní kombinaci schopností. Lektor musí být dobrý rétor, trochu psycholog a trochu metodik, musí být schopen pracovat se skupinou a znát řadu pedagogických technik a dovedností. Co je ale vůbec to nejdůležitější? Bez čeho se dobrý lektor neobejde? Na to jsme se zeptali našich zkušených lektorů.

 „Dobrý lektor musí umět hlavně svým účastníkům naslouchat a vnímat jejich potřeby, umět se na ně naladit. Souhlasím s tvrzením, že půlka lektorovy práce je, jak dokáže lidsky přistupovat k účastníkům, jak jim naslouchá, jak s nimi komunikuje.“ (Petra Helebrantová, lektorka měkkých dovedností a kurzů diverzity)

 „Dobrý lektor by měl mít především svou práci rád. Dovednosti a triky se dají naučit a v praxi zdokonalovat, ale sebedůvěru, empatii a kreativitu by měl mít lektor vrozenou. Ne nadarmo se říká: Komu není z hůry dáno, v apatyce nekoupí." (Renáta Skuhrovcová, lektorka měkkých dovedností a rozvojových kurzů)

 „Netroufnu si definovat dobrého lektora, můžu jen říct, jak to mám já - studenti jsou spokojení a něco si zapamatují, když panuje dobrá nálada a vzájemný respekt, jsem nadšená pro téma a toto nadšení dokážu přenést i na ně, a učím srozumitelnou a pestrou formou.“ (Kateřina Pavloková, lektorka kurzu Lektor dalšího vzdělávání)

Jak říká Renáta i Kateřina, lektorování vás musí bavit. Jak to vypadá, když vás učit nebaví, to poznal během života snad každý. Stačí si vzpomenout na školní výuku a monotónní výklad některých učitelů, který postrádal dynamiku, a místo ukládání vědomostí bylo lepší se při něm uložit ke spánku. J Nuda, která se do minuty vypaří z hlavy.

Vy se podobným chybám ale můžete snadno vyhnout. Rádi byste věděli, jak zaujmout a udržet pozornost? Chcete předávat své odborné znalosti, ale nevíte kudy do toho? Přihlaste se na kurz Lektor dalšího vzdělávání. V kurzu se seznámíte s psychologií učení, naučíte se používat hravou a zábavnou formu výuky a budete rozvíjet své komunikační dovednosti. Vše, co se naučíte a dozvíte, si v průběhu kurzu vyzkoušíte, takže po jeho absolvování budete připraveni vystupovat před lidmi, rozvrhnout strukturu školení a vytvořit kvalitní prezentaci v PowerPointu. Kurz vás skvěle připraví na práci lektora a pomůže rovněž všem zaměstnancům, kteří mají jako součást své pracovní činnosti i školení svých kolegů.